Każdy kto lubi nasycić oczy naturalną bielą ze śniegu okrywającego otoczenie, musi jeszcze poczekać, bo choć grudzień w pełni, to śniegu jeszcze jak na lekarstwo. Ale jest też inny sposób by przypomnieć sobie białe płatki, a jednocześnie sprawić radość najbliższym, partnerom biznesowym czy klientom. Wystarczy dostęp do drukarki wyposażonej w biały toner i pomysł na kartkę świąteczną.

Żyjemy w świecie coraz bardziej cyfrowym świecie. Kto pamięta dziś telegram, a kto używa jeszcze faksu? Komunikacja za pomocą internetu jest teraz tak oczywista jak to, że dwadzieścia lat temu znało się na pamięć numery telefonów do rodziny i znajomych. Cyfrowy sygnał dociera do naszych telefonów, telewizorów, komputerów i jest tym chętniej akceptowany, im bardziej ułatwia nam życie. Czy nie ułatwia za bardzo – to raczej temat na inny felieton. Ja chciałbym zwrócić uwagę na pewną tendencję, jaką jest tęsknota za dawnym, analogowym światem. Coraz częściej można zobaczyć młodych ludzi z zegarkami mechanicznymi, bardziej wyrafinowani wybierają modele cyfrowe, bardzo modne kilka dekad temu. Do łask wracają magnetofony kasetowe i gramofony na płyty winylowe – popyt na takie urządzenia rośnie zaskakująco szybko. Bardzo dobrze sprzedają się tak gramofony, jak produkowane na nowo czarne płyty. Tu trzeba zaznaczyć, że zawartość pyty najczęściej pochodzi ze źródła cyfrowego, więc dźwięk generowany przez zestaw głośnikowy jest taki sam, jak w przypadku używania płyty CD. To oznacza, że nie tyle oczekujemy analogowego brzmienia, co odrobiny analogowości w naszym cyfrowym życiu. Wczoraj widziałem na ulicy młodego człowieka z aparatem Zeniht 12 XP – marzeniem każdego fotoamatora 40 lat temu.

Na liście rzeczy, które były powszechnie znane i używane kilkadziesiąt lat temu, bardzo ważną pozycję miała skrzynka pocztowa. Nie jako ikona na pulpicie ekranu komputera, ale blaszana, przyczepiona do furtki przy bramie domu lub na parterze klatki schodowej bloku. Za pośrednictwem listów kontaktowaliśmy się z rodziną i znajomymi, a za pomocą kartek pocztowych składaliśmy bliskim osobom życzenia z okazji urodzin, imienin czy świąt. Poczta zawsze miała najwięcej pracy w okresie Świąt Bożego Narodzenia, gdy najczęściej przesyłaliśmy sobie nawzajem dowody pamięci i życzenia. Zwyczaj ten przetrwał do dziś również w formie elektronicznej – wybieramy obrazek z hasłem „Wesołych Świąt” i jednym kliknięciem wysyłamy do kilku czy kilkudziesięciu osób taki dowód pamięci.

Jednak gdy brakuje nam wspomnianej „analogowości życia” do łask wraca nie tylko gramofon na płyty winylowe, tykający zegarek czy aparat na kliszę, ale też tradycyjna kartka świąteczna. Można ją kupić w kiosku czy na poczcie, ale można też zamówić druk swojego własnego projektu i rozesłać do najbliższych spersonalizowane kartki życzeniami świątecznymi po jednej stronie i korespondującym z treścią obrazkiem z drugiej strony kartki. Taki pomysł można zrealizować w dowolnej firmie poligraficznej, ale można też przy użyciu niektórych drukarek biurowych. Wydruk kartek świątecznych na współczesnych drukarkach laserowych gwarantuje wysoką jakość. W przypadku realizowania druku na sprzęcie Oki, który wykorzystuje biały toner, kolor śniegu z pewnością będzie przypominał prawdziwe płatki. Spersonalizowana kartka własnego projektu z sugestywnymi płatkami śniegu na obrazku pomoże przywołać magię świąt i doda splendoru życzeniom. Będzie lepszym dowodem pamięci i uznania dla rodziny, znajomych czy partnerów biznesowych, niż kartka kupiona w sklepie, a o wiele lepsza od elektronicznej.


Kontakt dla mediów

Rekomendacje Klientów

zobacz dlaczego inni pracują z OKI