Decydując się na wybór nowej drukarki zazwyczaj skupiamy się na jej podstawowych parametrach np. wydajność tonera czy szybkość druku. To jednak nie jedyne elementy, które warto brać pod uwagę. Dziś możemy także zdecydować, jaka technologia druku jest nam bardziej przydatna i lepiej dopasowana do naszych potrzeb – drukarka LED czy klasyczna drukarka laserowa. Czym obie technologie różnią się od siebie?

Technologia druku LED nie jest wcale taka młoda, jak by się mogło wydawać. Pierwsza drukarka LED została wyprodukowana przez OKI już w roku 1989. Od tamtego czasu technologia druku w oparciu o półprzewodnikowe diody jest stale rozwijana i dziś mamy do czynienia z trzecią generacją tych urządzeń. Podstawowa różnica pomiędzy drukarką laserową, a drukarką LED to zastąpienie w tej drugiej skomplikowanego układu lasera i luster prostym i właściwie bezawaryjnym  mechanizmem listy świetlnej. Diody LED praktycznie się nie zużywają, co wprost przekłada się na długowieczność urządzenia drukującego. Do tego, światłoczuły bęben drukarek LED-owych ma znacznie wyższą wydajność i pozwala wydrukować znacznie większą liczbę stron, niż porównywalnej klasy drukarka laserowa. To zaś wprost przeskłada się na niższe koszty eksploatacyjne.

Co zyskujemy dzięki drukowaniu z wykorzystaniem diod LED? Przede wszystkim niezawodność urządzenia. Znacznie prostsza budowa i brak skomplikowanych układów luster przenoszących światło lasera na bęben światłoczuły sprawia, że urządzenia tego typu cechują się bardzo wysoką bezawaryjnością. W przypadku LED-ów liczba części, która mogłaby ulec uszkodzeniu została zredukowana do minimum, co wprost przekłada się na długie lata niezawodnej pracy. Sporą zaletą LED-ów są także ich mniejsze gabaryty w porównaniu z urządzeniami laserowymi. Kolorowa drukarka LED, o takich samych możliwościach jak laserowa, zajmie znacznie mniej miejsca, a jej rozmiar jest porównywalny z urządzeniem monochromatycznym.

Cicha praca, bezawaryjność, niewielkie gabaryty i dłuższa żywotność materiałów eksploatacyjnych to główne zalety, jakimi może się pochwalić drukarka LED.  A jak ze zużyciem tonera? Tutaj nie ma większych różnic pomiędzy LED-ami, a urządzeniami laserowymi.  Zmienia się sposób, w który naświetlany jest bęben, natomiast zużycie tonera pozostaje na tym samym poziomie.  Czy drukarki LED mają zatem jakieś wady? Niektórzy za wadę podnoszą niższą rozdzielczość wydruku, która nadaje się raczej do zastosowań biurowych.  Nie jest to obecnie prawda. Rozdzielczość modelu OKI C610 to 1200x600 DPI. Bez problemu stworzymy zatem efektowane materiały reklamowe czy wydruki graficzne.

 


Kontakt dla mediów

Rekomendacje Klientów

zobacz dlaczego inni pracują z OKI