Technologia druku LED-owego to na pewno rozwiązanie przyszłości. Świadczy o tym wiele niezaprzeczalnych zalet, takich jak: większa wydajność, mniejsze rozmiary, niezawodność i szybkość.

Technologie drukowania rozwijają się. Starsze rozwiązania są zastępowane przez nowsze, bardziej wydajne i tańsze. Po drukarkach igłowych przyszły laserowe, atramentowe, a po nich LED-owe. Za drukowanie w urządzeniach ostatniego typu odpowiadają diody, potocznie nazywane LEDami (Light Emmiting Diodes). Zwarty system optyczny głowicy drukującej LED składa się z szeregu diod świetlnych i soczewek. W porównaniu z systemami innych typów drukarek diody zajmują mniej miejsca, a światło pada bezpośrednio na bęben – co jest kluczowym czynnikiem zapewniającym zmniejszenie rozmiarów całego systemu LED. Dodatkowo mechanizm cyfrowy LED przy wyższej rozdzielczości nie zmniejsza swojej nominalnej prędkości drukowania, jak to ma miejsce w przypadku innych technologii drukowania.

Sprawdzona nowość

Drukarki LED-owe wciąż wydają się innowacyjnym rozwiązaniem. Jednak sama technologia druku LED nie jest wcale taka młoda. Pierwsza drukarka LED została wyprodukowana przez japońską firmę OKI już w roku 1989. Od tamtego czasu technologia druku w oparciu o półprzewodnikowe diody jest stale rozwijana. Dziś mamy do czynienia z trzecią generacją tych urządzeń.

Podstawowa różnica pomiędzy drukarką atramentową a drukarką LED to zastąpienie w tej drugiej skomplikowanego mechanizmu wstrzykiwania atramentu, prostym i właściwie bezawaryjnym  mechanizmem listwy świetlnej. Urządzenia laserowe z kolei bazują na ruchomym i niestety szybko zużywającym się systemie  luster (tzw. polygon mirror), który umożliwia za pomocą pojedynczej wiązki światła wygenerowanie obrazu. Diody praktycznie się nie zużywają, co wprost przekłada się na długowieczność urządzenia drukującego. W przypadku LED-ów liczba części, które mogłyby ulec uszkodzeniu, została zredukowana do minimum, co bezpośrednio wpływa na długie lata niezawodnej pracy urządzenia.

Drukarki LED są również urządzeniami szybszymi niż inne kategorie urządzeń, gdyż naświetlają jednocześnie całą szerokość bębna , a nie jak w przypadku drukarek laserowych gdzie wiązka światła omiata bęben linia po linii. czy atramentowych, które zadrukowują papier sukcesywnie, punkt po punkcie.

Korzyści z innowacji

Technologia LED oferuje wzrost wydajności urządzeń drukujących. Jednak ugruntowanie się jej, jako wiarygodnej, szeroko stosowanej alternatywy dla innych technologii druku nastąpiło ze względu na pojawienie się na rynku niespotykanego dotychczas popytu na rozwiązania, które pomogą uzyskać zwrot z inwestycji w ciężkich ekonomicznie czasach.

Jest to szczególnie widoczne w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), w którym firmy chcą rywalizować z większymi konkurentami i z wyższymi budżetami na coraz bardziej agresywnych rynkach.

Co więcej, drukarki LED oferują niedostępne innym kategoriom urządzeń funkcje. Przykładowo dzięki przełomowej technologii cyfrowego druku LED firmy OKI możliwe jest drukowanie białym tonerem w biurze oraz uzyskanie kolorowego druku w wysokiej rozdzielczości na szerokiej gamie nośników. Wcześniej drukowanie na biało było zajęciem drogim i czasochłonnym oraz obsługiwane było jedynie przez większe drukarnie. Jednak innowacyjna technologia OKI White Toner usunęła ostatnią barierę kreatywności i umożliwiła firmom graficznym drukowanie w każdym kolorze, łącznie z białym, na szerokiej gamie nośników, prosto i niedrogo.

Decydując się na wybór nowej drukarki, zazwyczaj skupiamy się na jej podstawowych parametrach takich jak: wydajność tonera czy szybkość druku. To jednak niejedyne elementy, które warto brać pod uwagę przy zakupie. Dziś możemy także zdecydować, jaka technologia druku jest lepiej dopasowana do naszych potrzeb i bardziej przydatna. Stajemy przed wyborem – klasyczna drukarka czy nowoczesna drukarka wykorzystująca technologię LED. Coraz częściej wybór pada na innowacyjne, wydajne i niezawodne urządzania LED.


Kontakt dla mediów

Rekomendacje Klientów

zobacz dlaczego inni pracują z OKI