Zmiana modelu zarządzania drukiem z posiadania na wynajem przynosi korzyści wymierne w postaci redukcji kosztów druku oraz niewymierne – nie trzeba się martwić o serwis czy materiały eksploatacyjne.

Trend wypożyczania do firmy sprzętów zamiast kupowania na własność nie jest niczym nowym. Najlepszym przykładem są auta w przypadku których powszechną praktyką jest ich wynajem czy leasing i nikomu odpowiedzialnemu za koszty w firmie nie trzeba tłumaczyć dlaczego. Kiedyś największym powodzeniem cieszył się leasing, w ostatnich czasach coraz powszechniejszą dla niego alternatywą staje się długoterminowy wynajem. Podobnie jest w przypadku infrastruktury IT, której szczególnym przypadkiem jest sprzęt drukujący. Szczególnym, bo decydując się na outsourcing druku można uzyskać dużo większe oszczędności, niż w przypadku komputerów, monitorów czy innych narzędzi niezbędnych w dzisiejszych biurach.

Tak jak w przeszłości leasing aut był nowością, a dziś czymś oczywistym, tak z pewnością w przyszłości infrastruktura drukująca, czy nawet pojedyncze urządzenia drukujące będą wynajmowane, nie kupowane na własność. Droga tej ewolucji, to droga uświadomienia klientom, jakie korzyści daje z outsourcing druku. Zdaniem ekspertów dzięki wynajmowi można zredukować koszty druku w przedsiębiorstwie nawet o jedną trzecią. Jak to możliwe?

O tym, że decydując się na outsourcing druku nie trzeba wydawać pieniędzy na sprzęt czy nie trzeba się martwić o to, by nie zabrakło materiałów eksploatacyjnych – nikogo przekonywać nie trzeba. Chociaż warto zwrócić uwagę, że bez konieczności dbania o wymianę zasobnika z tonerem, oszczędza się nie tylko czas potrzebny na jego zakup, ale też eliminuje nieprzewidziany stres – zwykle materiały eksploatacyjne kończą się w najmniej odpowiednim momencie. W takiej sytuacji łatwo też przepłacić lub dokonać niewłaściwego zakupu. W takim modelu użytkowania nie trzeba się też martwić o serwis sprzętu czy zamartwianie się co zrobić w skrajnym przypadku awarii urządzenia.

Jednak tym, co najbardziej wpływa na redukcję kosztów przy korzystaniu z usługi wynajmu sprzętu, jest optymalizacja kosztów druku. Integralnym elementem umowy o outsourcing druku jest przeprowadzenie przez specjalistów bardzo szczegółowej analizy potrzeb firmy w tym zakresie. Dzięki temu powstaje model infrastruktury drukującej najlepiej dopasowanej, zoptymalizowanej, spersonalizowanej pod indywidualne potrzeby danego przedsiębiorstwa. Firma świadcząca usługi wynajmu wskaże też odpowiedni pakiet wydruku, zainstaluje i wdroży oprogramowanie, którego celem jest optymalizacja druku. Może się okazać, że kilkanaście drukarek można zastąpić jedną lub kilkoma. Może się okazać, że z nowym sprzętem nie trzeba będzie zlecać kosztowych wydruków na zewnątrz. A może wręcz przeciwnie – może w firmie jest drukarka, której utrzymanie nie usprawiedliwia jej posiadania, nie trzeba przecież strzelać z armaty do komara. Trzeba też zwrócić uwagę, że outsourcing druku to korzystne rozwiązanie nie tylko dla firm dysponujących dużym parkiem sprzętu.

Zauważamy wzrost zainteresowania długoterminowym wynajmem urządzeń drukujących przeznaczonych dla małego i średniego biznesu. Możemy obserwować u takich klientów różnice w kosztach jakie były i jakie są po zmianie i pokazywać potencjalnym klientom, jak to działa w rzeczywistości, nie tylko na papierze. 

Nie ma wątpliwości, że wynajem sprzętu drukującego w większości przypadków jest dużo bardziej opłacalnym modelem użytkowania, niż posiadanie go. Jedyne co jest potrzebne by go upowszechnić, jest uświadomienie tego klientowi. Tylko tyle. Aż tyle.


Kontakt dla mediów

Rekomendacje Klientów

zobacz dlaczego inni pracują z OKI