Druk jest bardzo wdzięcznym przedmiotem analiz przy szukaniu oszczędności działania przedsiębiorstwa. Nic dziwnego – koszty wydruku mogą być znacząco zredukowane nawet bez dużych inwestycji.

Koszty wydruku i sposoby jego redukcji - takie hasło pojawiło się już wiele lat temu, gdy skończyły się czasy wzrostu organicznego rynku, a przybrało na sile po ogólnoświatowym kryzysie ekonomicznym w 2008 r. Gdy zyski przedsiębiorstw zaczęły maleć przypominano sobie stare przysłowie, że pieniądz oszczędzony, to pieniądz zarobiony. Powstało wiele opracowań i analiz na temat redukcji kosztów druku. Wynika z nich, że wydatki związane z drukowaniem można zmniejszyć nawet o kilkadziesiąt procent, w zależności od wielkości firmy – im większe przedsiębiorstwo, tym większe oszczędności można uzyskać. 

Podstawowym sposobem wypłynięcia na koszty wydruku jest zwiększenie świadomości pracowników w tym zakresie. Bardzo często wystarczy zmienić garść nawyków związanych z naciśnięciem kombinacji klawiszy Ctr P, by uzyskać znaczące ograniczenie kosztów wydruku. Jakie to nawyki? Wielokrotne drukowanie tego samego dokumentu, czy wielu stron zamiast pożądanych, używanie bez potrzeby opcji koloru, drukowanie z Internetu nie tylko potrzebnych treści, ale też bezużytecznych banerów (które zwykle są kolorowe). Ciągle też często drukuje się tylko po to, by za chwilę dany dokument wyrzucić. To, co jest istotnie wypływa na ogólne koszty wydruku jest też zużycie papieru. Tu warto zwrócić uwagę na wykorzystanie opcji druku dwustronnego zamiast jednostronnego czy stosowanie zużytego papieru. Zauważalną redukcję kosztów można też uzyskać przez zmianę konfiguracji drukowanej strony, czyli zmniejszenie marginesów, zastosowanie mniejszej czcionki, używanie sprzętu w trybie eko. To są przykłady związane z samą mentalnością dotyczącą podejścia do druku, czyli bezkosztowe metody ingerencji w ogólne koszty wydruku. Choć mogą wydawać się niepozorne, przynoszą bardzo wymierne oszczędności – samo zmniejszenie marginesów może zaowocować zmniejszeniem zużycia papieru o kilkanaście procent!

Zmiana przyzwyczajeń dotyczących druku jest zawsze bardzo przydatna, ale jeszcze lepiej, gdy jest poparta systemowym podejściem do redukcji ogólnych kosztów wydruku, czyli wdrożeniem profesjonalnego systemu zarządzania drukiem. Organizacja procesów wydruku w firmie stawia pytania takie jak: czy jesteś świadomy ilości niepotrzebnych wydruków, które generują zbędne koszty w Twojej firmie? Ile czasu spędzasz Ty lub Twoi pracownicy na zarządzaniu i utrzymywaniu floty drukarek, podczas gdy moglibyście skupiać się na biznesie. Rozwiązanie Smart Managed Document Solutions od firmy OKI oferuje szereg usług opartych o oprogramowanie, technologie i narzędzia, aby udzielić odpowiedzi na te pytania i zapewnić rozwiązanie gwarantujące zaoszczędzanie czasu i pieniędzy.

Wdrożenie systemu, które jest poprzedzone wnikliwą analizą potrzeb firmy w zakresie druku, zawsze przynosi kolejne oszczędności związane przede wszystkim ze zoptymalizowania procesów wydruku. Ponadto, elementem analizy jest zaproponowanie najbardziej odpowiednich urządzeń drukujących. To ważne, bo użytkownicy często jeszcze przy wyborze sprzętu sugerują się jego ceną wyjściową zamiast całkowitymi kosztami jego utrzymania.


Kontakt dla mediów

Rekomendacje Klientów

zobacz dlaczego inni pracują z OKI