Przy zakupie urządzenia drukującego należy pamiętać, że zwykle im niższa jego cena, tym wyższy koszt druku. Trzeba dobrze dopasować specyfikację sprzętu pod kątem zastosowania. Kluczowy jest koszt materiałów eksploatacyjnych i serwisu. A cena sprzętu? Zwykle stanowi zaledwie kilkanaście procent całkowitego kosztu użycia drukarki.

Użytkownicy drukarek z wieloletnim stażem pamiętają na pewno czasy, gdy oferta sprzętu laserowego była jeszcze uboga. Klienci mieli do wyboru kilkanaście modeli. Ceny tanich zaczynały się od ponad 2 tys. zł, droższych od 4-5 tys. zł a a pod względem funkcjonalności rozróżnić można było je równie łatwo, jak kombi od auta dostawczego, choć mało kto pytał wtedy np. o koszt druku. Dziś liczba modeli idzie w setki, a ceny zaczynają się od kilkuset złotych. Tani sprzęt kusi ceną i zwykle eleganckim wzornictwem. Oczywiście wybór takiego urządzenia może być uzasadniony – np. gdy jest ono używane incydentalnie – ale najczęściej niestety nie jest. Zwykle jeśli firma decyduje się na urządzenie laserowe oznacza to, że ryza papieru zostanie zużyta nawet po kilku dniach.  W takim przypadku trzeba świadomego wyboru sprzętu, a to w praktyce oznacza, że warto wziąć pod uwagę koszt druku oraz parametr jakim jest TCO (Total Cost of Ownership), czyli całkowity koszt użytkowania urządzenia. Zdaniem ekspertów trzeba kierować się tym kryterium przy zakupie sprzętu już zużyciu rzędu ponad 50 stron miesięcznie.

Tu zaczynają się schody, bo na liście parametrów nie znajdziemy zwykle takich pozycji jak koszt druku strony czy TCO. Dlatego wybór odpowiedniego sprzętu wcale nie jest łatwy, a kluczem do sukcesu jest przede wszystkim dokładna wiedza, do czego będzie on stosowany oraz zestawienie potrzeb z parametrami. Kryterium ceny jest w tym przypadku bardzo mało ważne. Dlaczego?

Sam zakup drukarki stanowi zaledwie kilkanaście proc. całkowitych kosztów użytkowania sprzętu. Reszta to koszt codziennego korzystania z urządzenia czyli materiały eksploatacyjne (zwykle ok. 30 proc.), konserwacja, serwis (ok. 25 proc.), wsparcie i ewentualne naprawy urządzenia (ok. 30 proc.). W praktyce oznacza to, że wyboru sprzętu drukującego powinno się dokonywać biorąc pod uwagę jego zastosowanie i specyfikację – choćby cenę tonera w relacji do liczby wydruków jakie umożliwi. Mniej istotnym ale też wpływającym na całkowity koszt posiadania elementem jest trwałość i cena bębna (poza przypadkami w których bęben jest zintegrowanym elementem w tonerze). Bardzo ważne też są takie parametry jak miesięczna liczba wydruków miesięcznie, ilość stron na minutę, druk dwustronny, czas rozruchu czy żywotność. Koszt druku można też obniżyć jeśli urządzenie pozwala na wydruk wielu stron na pojedynczej kartce, gdy w przypadku drukarki kolorowej możliwe jest drukowanie w trybie odcieni szarości, jeśli kolor nie jest potrzebny.

Niewątpliwie wzięcie pod uwagę wszystkich parametrów w odniesieniu do wymagań stawianych przez sprzęt drukujący nie jest łatwe, ale jest to wysiłek, który z całą pewnością przyniesie satysfakcję jaka wynika z tego, że sprzęt dobrze spełnia oczekiwania oraz z niskich kosztów jego użytkowania.


Kontakt dla mediów

Rekomendacje Klientów

zobacz dlaczego inni pracują z OKI