recyklery

Z pewnością nasi czytelnicy, którzy zaglądają do naszego serwisu dziwią się, że trafiają na materiał o bankomatach i do tego bardzo nietypowych, w Polsce dość rzadko jeszcze znanych. Dlaczego piszemy o bankomatach i dlaczego w Polsce nieznanych? Na pierwsze z tych pytań odpowiadamy dziś.

Głowice LED, to nie jedyny element, który wyróżnia Oki na tle konkurencji. Oki to również producent bankomatów. Ale i w tym przypadku nie są to bankomaty w tradycyjnym słowa znaczeniu. To tzw. recyklery, czyli urządzenia, które pełnią jednocześnie rolę bankomatu i wpłatomatu. Na naszym rynku są to rozwiązania tak mało znane, że ten rodzaj sprzętu nie ma jeszcze swojej nazwy. Jedni mówią, że jest to bankomat z funkcją wpłatomatu lub banko-wpłatomat, inni – bankomat recyklingowy, a pracownicy banku - recyklery. Sama nazwa nie jest tu zresztą istotna.

Postanowiliśmy zwrócić uwagę czytelników na te produkty przede wszystkim dlatego, że Oki ma je w swojej ofercie i może się pochwalić dużym kontraktem na tym polu. Otóż niedawno świat obiegła następująca wiadomość: OKI wygrała kontrakt na dostawę 3,5 tys. sztuk bankomatów recyklingowych i usług powiązanych dla Narodowego Banku Indii (dalej zwanego „SBI”), czyli największego banku indyjskiego. Właśnie przypada 5 rocznica obecności OKI w Indiach, a umowa na bankomaty jest największą zawartą do tej pory przez OKI z SBI i zapewni dostawę bankomatów Recycler G8, które są najnowocześniejszym rozwiązaniem w zakresie bankomatów recyklingowych.

Jak czytamy w komunikacie: „OKI Recycler G8 okazał się sukcesem i ugruntował swą pozycję w rozwijającej się gospodarce gotówkowej Indii. Pojedyncza maszyna Recycler G8 może obsłużyć do 18 tys. banknotów, co stanowi wiodącą na świecie wydajność produktów w tej kategorii. Urządzenie wykorzystuje zdeponowane banknoty do dokonywania wypłat, korzystając ze swojej funkcji recyklingu gotówki w celu zmniejszenia kosztów zarządzania banknotami i kosztów operacyjnych w porównaniu z bankomatami jednofunkcyjnymi oraz bankomatami wielofunkcyjnymi bez recyklingu.”

Zastosowanie bankomatów recyklingowych to gigantyczne wręcz posunięcie w usługach bankowych, z punktu widzenia klienta, ale jeszcze bardziej ze strony samego banku. Profity ze strony użytkownika są oczywiste – nie musi odwiedzać placówki banku w celu wpłacenia pieniędzy. A co zyskuje bank? Po pierwsze, to samo – nie musi obsługiwać transakcji gotówkowych. Po drugie, instytucja redukuje koszty obsługi bankomatu, które polegają na systematycznym wyposażaniu go w gotówkę. Koszty infrastruktury niezbędnej do tego celu, czyli zatrudniania pracowników banku i ochrony do tego celu nie są małe. W przypadku recyklera w dużym stopniu bankomat jest napełniany samoczynnie. Jakie to są dokładnie oszczędności banku na tym działaniu operacyjnym? Tego oczywiście nie wiadomo, ale z pewnością są znaczne, skoro są stosowane od ponad dwóch dekad i popyt na takie rozwiązania cały czas rośnie.


Kontakt dla mediów

Rekomendacje Klientów

zobacz dlaczego inni pracują z OKI