Mniej więcej w tym samym czasie, w połowie lat 70., gdy drukarki laserowe zyskiwały na popularności ukazała się gruntowna analiza, z której wynikało, że w 1990 r. dokumenty papierowe znikną z biura. Tymczasem w 1990 r. pojawiły się pierwsze konstrukcje Oki z głowicami LED, a druk w firmie ma się do dziś bardzo dobrze. Przypadek? Nie sądzę…

Jak wiadomo, zadaniem prognoz jest przewidywanie przyszłości. W branży IT, podobnie jak pewnie w każdej innej, są przykłady spektakularnych „strzałów w dziesiątkę” jak i opinii całkiem nietrafionych. W obu grupach najbardziej cenimy przypadki, których autorami byli ci, którzy do dziś należą do największych autorytetów branży. Przykładem prognozy, która sprawdzała się przez dekady była opinia G. Moora, wg której ilość tranzystorów w układach scalonych ma się podwajać co 18 miesięcy. Z kolei autorem bardzo nietrafionej prognozy był inny tuz B. Gates, który powiedział kiedyś, że 640 kB pamięci wystarczy każdemu.

W przypadku segmentu drukarek, o jedną z pierwszych poważnych analiz pokusiła się w 1975 r. grupa dziennikarzy magazynu Businessweek. Według ich prognozy biuro bez papieru miało funkcjonować w 1990 r. Przypomnijmy, że właśnie w tym czasie powstawały pierwsze konstrukcje laserowe, które przez wiele lat były poddawane często spektakularnym ulepszeniom – tak jest zwykle w pierwszych etapach rozwoju sprzętów. Na pewno można spekulować, że sprzyjało to rozwojowi popularności druku na rynku biurowym. W takim przypadku może tu jest właśnie klucz do wyjaśnienia, dlaczego prognoza dziennikarzy okazała się tak bardzo błędna - nie wiedzieli, że w czasie, w którym ich zdaniem druk przestanie być potrzebny pojawi się rozwiązanie LED. Jeśli im lepszy i tańszy druk, tym większa jego popularność, łatwo się domyśleć, co przyczyniło się do błędu w ocenie ewolucji druku. Nie ma bowiem cienia wątpliwości co do tego, że zastosowanie głowic typu LED stanowiło więcej, niż przysłowiowy kamień milowy w rozwoju sprzętu drukującego. Szybko okazało się bowiem, że urządzenia drukujące, w którym stosowano rozwiązania typu LED pod wieloma względami przewyższały i przewyższają nadal typowe konstrukcje laserowe.

Bill Gates oceniał rozwój sprzętu komputerowego na podstawie ówczesnej infrastruktury hardware’owej (i jej zapotrzebowania na zasoby pamięci), która w postaci pierwszych procesorów 80086 była absolutną rewolucją. Mógł nie przewidzieć, że to dopiero początek drogi. Podobnie dziennikarze, choć należą do kasty wybranych, którzy posiadają przywilej czytania dziś tego, co będzie dostępne jutro, nie mogli w najśmielszych wizjach przewidzieć, że proces druku, w którym papier jest naświetlany wiązką laserową to nie szczyt ewolucji.

 


Kontakt dla mediów

Rekomendacje Klientów

zobacz dlaczego inni pracują z OKI