Głowica drukująca LED wynaleziona i stosowana przez Oki, zapisuje obraz bezpośrednio na bębnie bez użycia ruchomych części ani luster. Ten drobiazg z samego początku procesu druku implikuje cały szereg zmian, w wyniku których sprzęt drukujący Oki ma długą listę zalet w zestawieniu z typowym rozwiązaniem laserowym.

Czym jest efekt motyla, chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. Dla porządku przypomnijmy jedynie, że hasło to symbolizuje sytuację, w której minimalna zmiana na początku danego procesu (tzw. „warunki początkowe”) powoduje bardzo duże zmiany na jego końcu. Mechanizm efektu motyla można też bardzo dobrze przedstawić na przykładzie jakim jest technologia LED w odniesieniu do druku laserowego. Jas realizowany jest druk laserowy, również żadnemu z czytelników serwisu „Druk w firmie” z pewnością tłumaczyć nie trzeba. Dla porządku przypomnijmy jedynie, na czym polega kluczowa różnica między nimi.

W obu przypadkach zasada działania opierająca się na elektrofotografii — czyli użyciu światła do zapisania obrazu strony na światłoczułym bębnie — jest podobna. Kluczową różnicę między technologią drukarki LED a technologią drukarki laserowej stanowi proces zapisywania obrazu. Głowica drukująca LED zapisuje obraz bezpośrednio na bębnie naświetlając go bez użycia ruchomych części ani luster, w przeciwieństwie do głowic drukarek laserowych. Ten „drobiazg” zastosowany na samym początku procesu implikuje cały szereg zmian, w wyniku których druk wykonany w technologii LED ma bardzo długą listę zalet (i praktycznie żadnych wad!), w porównaniu do rozwiązań laserowych. Niektóre z nich są widoczne przy każdym wydruku, niektóre są doceniane przy dłuższej eksploatacji. Spektakularnym przykładem zalety z pierwszej grupy jest możliwość uzyskania wydruków szybciej i wydajniej. Drukarki z głowicami LED są szybsze, bo zastosowany w nich zestaw diod LED jednocześnie naświetla cały wiersz. Przykładem z drugiej grupy jest łatwiejsza i tańsza konserwacja. Głowice LED nie zawierają ruchomych części, co oznacza mniejszą liczbę awarii podzespołów, a także znacznie łatwiejszą konserwację i naprawy. Technologia LED jest stale ulepszana, obecnie mamy już trzecią generację takich rozwiązań. Najnowsze umożliwiają uzyskanie różnych poziomów intensywności druku każdego punktu. Pozwala to otrzymać wyższy poziom szczegółowości i lepszą głębię kolorów, dzięki czemu firmy mogą we własnym zakresie tworzyć profesjonalnie wyglądające wydruki. Za sprawą tego, że głowice drukujące LED nie poruszają się,  oparte o tę technologię drukarki mogą być znacznie mniejsze niż inne urządzenia. A drukarki OKI należą do najmniejszych na rynku. Sprzęt taki jest bardziej przyjazny dla środowiska – technologia LED wymaga mniejszej ilości materiałów produkcyjnych i zużywa mniej energii, również w procesie druku. W ostatnich latach coraz większą wagę przykłada się nie tylko do ekologii, ale również bezpieczeństwa, a tu również drukarki z głowicami LED górują – nie da się ich „podsłuchać”, w przeciwieństwie do rozwiązań laserowych.

Pierwsze drukarki Oki wyposażone w głowice LED pojawiły się na rynku w 1989 r. Technologia ta na przestrzeni ponad trzech dekad jest stale unowocześniana. W efekcie użytkownicy mają do dyspozycji rozwiązania takie jak np. drukarki z serii C8 lub Pro 9542, które zmieniają model użytkowania drukarek w firmie. 


Kontakt dla mediów

Rekomendacje Klientów

zobacz dlaczego inni pracują z OKI