Przejdź do treści
Strona główna » Co wybrać – drukarka LED czy laserowa?

Co wybrać – drukarka LED czy laserowa?

Drukarka to sprzęt, który wbrew pozorom bardzo ułatwia codzienne życie. Biorąc pod uwagę rozwój technologii, udoskonalane sprzęty na ogół powinny stawać się lepsze. Jeśli stoisz przed wyborem nowej drukarki do swojego domu, bądź biura i zastanawiasz się, czy postawić na sprzęt dostępny od lat, a więc ten z oparty na technologii laserowej, czy może pochylić się ku innowacyjnej – technologii LED-owej – postaramy się odpowiedzieć na pytanie, który produkt będzie lepszy. Jak się okazuje technologia druku LED sięga końca lat 80, XX wieku, kiedy to japońska firma OKI wypuściła na rynek pierwszą tego typu drukarkę. Przyjrzyjmy się zatem wnikliwiej obu technologiom.

Mechanizm

Podstawową różnicą pomiędzy drukarkami laserowymi, a tymi z technologią LED – jest ich budowa. Drukarki laserowe zbudowane są przede wszystkim z lasera oraz luster, natomiast te LED-owe składają się z nieskomplikowanego mechanizmu listwy świetlnej. W tym momencie nasuwa się prosty wniosek, który opowiada się za kupnem drukarki LED. Mianowicie diody LED charakteryzują się długim okresem żywotności, co przekłada się na niską awaryjność drukarek oraz ich większą wydajność – przez co drukarka LED pozwala nam na wydrukowanie większej ilości stron aniżeli drukarka laserowa. Kolejny plus na korzyść drukarki LED – zmniejszamy koszty poniesione na zakup materiałów eksploatacyjnych urządzenia oraz ewentualne koszty naprawy.

Emisja ozonu

Ozon z chemicznego punktu widzenia to gaz, który w swojej budowie posiada o jedną cząsteczkę tlenu więcej, od tego, którym oddychamy. Jest wyjątkowo aktywnym pierwiastkiem, a jego duża ilość może mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Drukarka laserowa jest jednym z domowych urządzeń, które emitują ozon. Mimo iż nowoczesne drukarki emitują go coraz mniej – to jednak wciąż emitują. Zapytamy, czy istnieje jakaś drukarka, która nie emituje ozonu? Odpowiedź brzmi: tak, właśnie ta z technologią LED. Kolejny wielki plus, który ląduje przy tego typu urządzeniu, to brak emisyjności ozonu, który ma korzystny wpływ na zdrowie i środowisko.

Precyzja obrazu

Kolejny aspekt, który stawia na polu zwycięzcy drukarkę LED. Precyzyjność wydruku, zwłaszcza podczas drukowania drobnych szczegółów ma niesamowite znaczenie. Niestety drukarka laserowa kolejny raz przegrywa w starciu z LED-ową, choć do niedawna jeszcze przodowała w tym aspekcie. Dzieje się tak, bowiem odległość, którą ma do pokonania wiązka lasera jest różna, przez co wydruki są nieprecyzyjne. Inaczej jest w przypadku technologii LED – w niej odległości między diodami są identyczne przez co stawiane przez nią kropki są kształtne, co przekłada się na finalną jakość wydruku.

Ogólne bezpieczeństwo

Zarówno dioda laserowa jak i LED-owa emitują impulsy świetlne. W przypadku drukarek laserowych, emitowane są również te radiowe, co może skutkować np. przechwyceniem naszych drukowanych materiałów przez osoby niepowołane. Kolejna kwestia przechyla szalę na korzyść drukarek LED, mimo, że one również wykorzystują impulsy radiowe. Jest ich jednak tak dużo i migają w tak szybkim tempie, że rozszyfrowanie obrazu staje się niemożliwe, co oznacza, że nie ma szansy na przechwycenie drukowanych materiałów. Zatem drukarka LED zapewnia również maksymalne bezpieczeństwo poufnych informacji.

Koszty eksploatacyjne, a więc np. wymiana tonera oscylują na podobnym poziomie w obydwu przypadkach. Plusem drukarek LED-owych jest także ich gabaryt. Są zdecydowanie mniejsze od tych laserowych, a więc zajmują mniej miejsca. Nie bez przyczyny technologia LED uznawana jest za technologię przyszłości, która stosowana jest w coraz to większej ilości otaczającego nas sprzętu.
Nie oznacza to jednak, że drukarki laserowe są niegodne uwagi. Przy większej ilości stron, drukarka laserowa pracuje naprawdę szybko. Reasumując, jeśli decydujesz się na wybór odpowiedniego sprzętu dla siebie – postaw na drukarkę z technologią LED, która zaskoczy Cię szybką i równie cichą pracą.