Przejdź do treści
Strona główna » Cena drukarki a koszt druku czyli ile tak naprawdę kosztuje drukarka?

Cena drukarki a koszt druku czyli ile tak naprawdę kosztuje drukarka?

Drukarki mogą być bardzo tanie. Jeśli kupujesz ją do swojego domowego biura, wystarczy zwykła drukarka atramentowa. Jeśli jednak używasz drukarek w swojej firmie, może okazać się, że przepłacisz, jeśli nie wiesz, co wziąć pod uwagę przy takim zakupie.

Najpierw trzeba określić co należy wziąć pod uwagę oceniając wartość i cenę danego modelu drukarki. Wiele osób mylnie twierdzi, że wartość po prostu oznacza cenę, a najtańsza drukarka jest po prostu … najtańsza. Ale wartość to znacznie więcej niż zaoszczędzenie kilku złotych na pierwszy rzut oka. To, co wydaje się na początku świetną okazją, gdyż dana drukarka mało kosztuje, może stać się niemiłym zaskoczeniem w przyszłości. Sytuacja może obrócić się o 180 stopni, kiedy przyjdzie nam zmierzyć się z kosztami obsługi i eksploatacji urządzenia.

Ceny drukarek i wkładów mogą nieźle wprowadzić w błąd. Dość często zdarza się, że ten tańszy sprzęt potrzebuje wkładów, które kosztują znacznie więcej niż inne. Dlatego, aby dokładnie obliczyć i kontrolować wydatki na drukowanie, koszt wydruku jednej strony jest najważniejszym wskaźnikiem, na którym należy się skupić.

Wzór na obliczenie kosztu wydruku jednej strony może wyglądać tak:
Cena wkładu/wydajność w stronach + koszt papieru = koszt wydruku jednej strony

Jak obliczyć cenę wkładu?

Cena wkładu to kwota, jaką płacisz za zakup wkładu do drukarki. Nie ma znaczenia jednak, czy używasz atramentu, czy tonera – wymiana wkładów w drukarce jest najdroższą częścią wydruku. Ceny wkładów różnią się znacznie w zależności od marki i modelu drukarki.

Jak obliczyć wydajność w stronach?

Mówiąc najprościej, wydajność w stronach to liczba stron, które drukarka może wydrukować, zanim będzie potrzebna wymiana wkładu. Każdy tusz i toner ma przewidywaną wydajność w stronach, a taką informację najczęściej można znaleźć na odwrocie lub boku opakowania atramentu czy toneru. Należy jednak brać delikatną poprawkę, gdyż te wskaźniki wydajności stron są oparte na wydrukach z pokryciem zaledwie 5% strony. To około jednej trzeciej strony tekstu z podwójnymi odstępami. Jeśli drukujesz strony z dużą ilością tekstu lub jeśli drukujesz obrazy, spodziewaj się, że rzeczywiste ceny drukowania za stronę będą znacznie wyższe niż te przedstawione przez producenta.

Jak obliczyć koszt papieru?

W zależności od rodzaju papieru, jakim dysponujesz przy drukowaniu należy oszacować jego cenę. Średni koszt to kilka gorszy, jednak papier premium czy satynowy może narażać na wyższe koszty. Nie warto jednak decydować się tutaj na najtańszy papier recyklingowy, gdyż nie sprawdza się on dobrze – szczególnie w przypadku drukarek atramentowych. Na tanim papierze atrament ścieka, a kolory nakładają się na siebie, co sprawia, że całość wygląda naprawdę nieestetycznie. Możesz obniżyć koszty, kupując hurtowo, ale nie próbuj oszczędzać, kupując papier najniższej klasy.

Obliczanie kosztów druku w kolorze wygląda jednak nieco inaczej.

Ogólnie rzecz biorąc, nie powinno być zaskoczeniem, że koszty druku kolorowego są wyższe niż koszty druku czarno-białego.
Aby obliczyć koszt druku w kolorze, należy wykorzystać poniższy wzór:
(Cena wkładu czarnego/wydajność w stronach) + ((cena wkładu kolorowego/wydajność w stronach) x 3) + Koszt papieru = koszt druku kolorowego na stronę

Najpierw trzeba w tym przypadku określić koszt jednej strony wydruku czarnego, dzieląc cenę przez wydajność stron. Następnie obliczyć koszt drukowania w kolorze na stronę, dzieląc cenę wkładu kolorowego przez jego wydajność. Teraz otrzymaną liczbę należy pomnożyć przez trzy, ponieważ w drukarce są trzy kolorowe wkłady. Na koniec trzeba dodać koszt czarnego wkładu na stronę i koszt papieru do kosztu kolorowego wkładu na stronę i wynik to koszt wydruku kolorowego na jedną stronę.

Najbardziej popularnym pytaniem w temacie drukarek jest – co jest bardziej opłacalne – drukarki laserowe i tonery czy drukarki atramentowe i wkłady atramentowe?

Koszt wydruku jednej strony

Koszt jednej strony w drukarkach atramentowych jest generalnie wyższy niż w przypadku drukarek laserowych. Dzieje się tak, ponieważ wydajność stron jest znacznie niższa w przypadku wkładów atramentowych. Koszt wydruku różni się w zależności od marki i modelu drukarek, ale ogólnie rzecz biorąc, drukarki atramentowe mają wyższy średni koszt w przeliczeniu na stronę. Warto pamiętać o tym, że drukarki atramentowe ze zbiornikami na atrament o dużej pojemności mogą również pomóc obniżyć koszty w przeliczeniu na stronę.
Jednak z drugiej strony jednorazowy koszt kupna drukarki jest praktycznie dwa razy większy w przypadku drukarki laserowej. Trzeba zatem zastanowić się, która z opcji byłaby dla nas korzystniejsza.