Przejdź do treści
Strona główna » Czy drukarki LED wyprą drukarki atramentowe?

Czy drukarki LED wyprą drukarki atramentowe?

Kiedyś panowało popularne przekonanie, że drukarki laserowe pasują do biur i korporacji, natomiast tradycyjne drukarki atramentowe lepiej sprawdzają się w domu. Jednak w ostatnich latach granice między drukarkami się zatarły i obecnie można spotkać biznesowe drukarki atramentowe oraz niedrogie drukarki laserowe zaprojektowanie do domowego użytku. Pomimo tego, że drukarki laserowe i atramentowe wykorzystują bardzo różne od siebie technologie, każda z nich ma swoje wady i zalety.

Wybór pomiędzy dwoma najpopularniejszymi rodzajami drukarek już jest niezwykle trudny. Jednak sytuacja staje się jeszcze bardziej kłopotliwa, gdy na rynku dostępne są drukarki LED. Czy ta najnowsza technologia druku wyprze standardowe i dobrze znane nam atramentowe?
Drukarki LED są dość podobne technologicznie do drukarek laserowych. Oba systemy wykorzystują elektryczność statyczną przyłożoną do bębna, który podgrzewa toner na papierze. Różnica polega na sposobie ułożenia tego ładunku statycznego. Tam, gdzie drukarki laserowe używają wiązki lasera do poruszania się w przód i w tył w poprzek bębna, drukarki LED wykorzystują układ diod LED, który podświetla cały bęben jednocześnie, a tym samym opiera się na mniejszej liczbie ruchomych części.

Drukarki LED pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno, ale obecnie technologia LED zapewnia dobrą jakość drukowanego obrazu, a dzięki mniejszej liczbie ruchomych części, urządzenie to jest szybkie, tanie i bardziej niezawodne i w porównaniu do drukarek atramentowych wypadają naprawdę korzystnie.
Drukarki atramentowe są jednak prawie zawsze tańsze w zakupie niż drukarki laserowe czy LED. Działają poprzez rozpylanie mikroskopijnych kropel ciekłego atramentu na papier przez głowicę drukującą. Druk atramentowy nadal jest najlepiej sprawdzonym sposobem drukowania obrazów w wysokiej jakości, a drukarki atramentowe jako jedyne na rynku zapewniają możliwość drukowania zdjęć na błyszczącym papierze fotograficznym.

Jednak pomimo tego, że drukarki LED są droższe w jednorazowym zakupem niż te na wkłady atramentowe, producenci swoje straty odrabiają właśnie dzięki sprzedaży wkładów. Tusz do drukarek jest drogi i przez to druk atramentowy w dalszym rozrachunku może wcale nie wychodzić tak korzystnie cenowo jak wydawało się na początku.

Zatem czy drukarki LED wyprą drukarki atramentowe?

Mówiąc ogólnie, drukarka laserowa lub LED sprawdzi się przy drukowaniu dokumentów tekstowych czy broszur, jednak drukarka atramentowa jest lepsza jeśli chodzi o druk elementów obrazowych czy zdjęć. Należy pamiętać jednak, że nie są to sztywne i niezmienne zasady. Technologia rozwija się w zawrotnym tempie i wszystko może ulec zmianie na przestrzeni kilki kolejnych lat.