Przejdź do treści
Strona główna » Drukarka a bezpieczeństwo danych

Drukarka a bezpieczeństwo danych

Do pamięci podręcznej drukarki trafiają często bardzo ważne dokumenty i jest ono podłączone do sieci. Drukarka w wielu firmach jest jedynym urządzeniem, które ma możliwość komunikacji z każda stacja roboczą. Ewentualne przejęcie kontroli nad drukarką oznacza łatwiejszy dostęp do danych i zasobów firmy niż w przypadku, gdy przejęcie dotyczy komputera szeregowego pracownika. Dowiedz się, co należy zrobić, aby zabezpieczyć dane z drukarki i jak uchronić firmę przed wyciekiem wrażliwych i poufnych danych.

Drukarka a bezpieczeństwo danych – wszystko, co musisz wiedzieć

W sytuacji, gdy z drukarki korzysta zarząd lub kadra menedżerska, atak nie musi nastąpić bezpośrednio w momencie drukowania. Cenne dane można wykraść, także wtedy, gdy urządzenie zakończyło drukowanie jakiś czas temu. Aby przeciwdziałać takim sytuacjom koniecznie jest wprowadzenie odpowiednich technologii do urządzeń drukujących.

  • Zastosowanie technologii umożliwiającej włączenie funkcji samonaprawiania systemu BIOS po próbach włamania.
  • Zainstalowanie systemu, który wykrywa i uniemożliwia zastosowanie złośliwego kodu.
  • Wdrożenie oprogramowania, które analizuje wychodzące połączenia sieciowe, blokujące w razie potrzeby podejrzane żądania.
  • Instalacja systemu, który pozwala na uruchomienie w drukarce tylko urządzeń kompatybilnych z drukarką.
  • Korzystanie z urządzeń mobilnych powinno wiązać się z uwierzytelnieniem w drukarce każdej czynności przy pomocy kodu PIN lub skanowanie identyfikatora.
  • Należy wprowadzić i stale kontrolować zabezpieczenia, takie jak: zamykanie portów, wyłączanie protokołów dostępu i automatyczne wymazywanie plików.
  • Wprowadzenie technologii, która umożliwia utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w trakcie pracy urządzenia drukującego, poprzez monitorowanie jego pamięci i wykonywanych zadań na urządzeniu.

Co oprócz wdrażania technologii bezpieczeństwa?

  • Oprócz wdrożenia wszystkich powyższych wytycznych, należy pamiętać, że aby zabezpieczenia były skuteczne należy objąć kontrolą wszystkie urządzenia podłączane do sieci. Bardzo często pomijanym aspektem jest korzystanie z urządzeń mobilnych, o czym była mowa powyżej. Niezwykle istotne jest, aby zastosować dla tych urządzeń, kody PIN i inne systemy uwierzytelniające, tak, aby mogły one współpracować z drukarką na równie bezpiecznym poziomem, co komputery czy laptopy.
  • Urządzenie wielofunkcyjne może mieć około 250 ustawień bezpieczeństwa do konfiguracji. Upraszczanie zabezpieczenia urządzeń jest możliwe dzięki narzędziom do zarządzania bezpieczeństwem z wbudowanymi, gotowymi standardami branżowymi ( na przykład NIST ).

Co może wpływać na niepożądane przejęcie kontroli nad drukarką?

  • Brak szyfrowania poszczególnych dokumentów w trakcie ich przesyłania do drukarki. Sytuacja ta stwarza najwięcej zagrożenia – przechwycenie danych jest znacznie ułatwione.
  • Nieautoryzowane użycie drukarki.
  • Brak autoryzacji udostępniania ustawień o konfiguracji urządzenia.

O tym pamiętaj:

Drukarki nie są same w sobie celem ataku. Urządzenia drukujące są jedynie metodą na dostanie się do sieci oraz do przejęcia innych, często mających większe znaczenie zasobów. Mogą być to na przykład dokumenty, które znajdują się w kolejce do wydruku lub inne ważne dane. Największe ataki dotyczące drukarek dotyczyły tych urządzeń, które zostały udostępnione, świadomie lub nie przez Internet. Dlatego też wdrożenie wielopoziomowych i rozbudowanych systemów zabezpieczających, obejmujących także urządzenia mobilne oraz wszystkie inne urządzenia kompatybilne ma tak ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa poufnych informacji oraz wrażliwych danych, które nie powinny znaleźć się w niepowołanych rękach.