Przejdź do treści
Strona główna » Drukarki igłowe wciąż na topie – dlaczego?

Drukarki igłowe wciąż na topie – dlaczego?

Jaki typ drukarki najlepiej wybrać?

W obecnych czasach drukarki stały się częścią wyposażenia niemal każdego biura i zakładu pracy. Często nie wyobrażamy sobie już pracy bez obecności i pomocy tego urządzenia. Archiwizowanie w formie papierowej faktur, zamówień, wielostronnych raportów, czy zestawień, a także realizowanie zleceń poligraficznych wszelkiego rodzaju bez drukarki jest niemożliwe.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów drukarek, od małych wersji wyłącznie drukujących dokumenty do użytku domowego, przez urządzenia wielofunkcyjne łączące funkcje druku ze skanowaniem i faksowaniem, oraz wielkogabarytowe drukarki przemysłowe do przedsiębiorstw o dużym zapotrzebowaniu poligraficznym.

Po określeniu, jakich funkcjonalności potrzebujemy, należy podjąć decyzję, jaki typ drukarki będzie najodpowiedniejszy dla naszych potrzeb. Jeśli nad zakupem drukarki zastanawia się duża firma, na przykład potężny zakład stolarski, który realizuje codziennie setki małych i dużych zleceń, przez co drukuje plany, schematy, oraz wiele, wiele innych papierowych materiałów, doskonałym wyborem dla nich będzie zakup drukarki igłowej.

Drukarki igłowe wciąż na topie – dlaczego?

W małych biurach i miejscach cichego środowiska pracy wybór tego typu drukarki byłby błędem głównie z uwagi na hałas, który towarzyszy jej pracy. We wspomnianym wcześniej zakładzie stolarskim natomiast, byłby to doskonały wybór. Tam głośność pracy drukarki nie stanowiłaby problemu, ponieważ jej hałas zostałby zagłuszony przez inne sprzęty. Warto również wspomnieć, iż drukarki igłowe są wyjątkowo odporne na trudne warunki pracy, jak kurz, pył i inne zanieczyszczenia, oraz nastawione na wielogodzinne wykonywanie wydruków bez przerwy. Dodatkowym ich atutem jest możliwość drukowania na każdym rodzaju papieru, zarówno kredowym, jak i samokopiującym, a nawet na tzw. “składance” – niegdyś typowym, ciągłym papierze z boczną perforacją do fakturowania.

Wykorzystanie prostych modułów i wytrzymałych podzespołów w budowie drukarki sprawia, że raz kupiona będzie z powodzeniem służyć firmie przez kilka, jak nie kilkanaście kolejnych lat. Oczywiście długowieczność drukarki wymaga przeprowadzania regularnych prac konserwacyjnych, czyszczenia i ewentualnego serwisowania urządzenia.

Pierwsze wersje drukarek igłowych pojawiły się na rynku już w 1970 roku i bardzo szybko zyskały popularność, gdyż oferowały możliwość wydruku wielu kopii jednocześnie. Mimo ogromnego postępu technologicznego w dziedzinie drukarek sposób wydruku w drukarkach igłowych pozostał taki sam do dnia dzisiejszego. Jej praca bowiem, przypomina pracę tradycyjnej maszyny do pisania, gdzie podczas wciśnięcia klawisza z literą lub znakiem uruchamia się element uderzający (w przypadku drukarki są to igły), który za pomocą taśmy barwiącej nanosi na papier odbicie elementu. Drukarka jednak, w odróżnieniu od maszyny do pisania, tworzy na papierze wyłącznie kropkę. Za stworzenie kształtu litery, cyfry, lub znaku odpowiada specjalnie określony układ.

Wszystko w zależności, od potrzeb Twojego biznesu

Na rynku dostępne są drukarki igłowe wyposażone w taśmy jednobarwne lub posiadające kilka podstawowych kolorów taśmy modułowe. Uzyskanie pożądanego koloru, innego niż podstawowy, odbywa się poprzez punktowanie kilku odpowiednich barw w jednym punkcie.
Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to skomplikowane – nic bardziej mylnego, nowoczesne drukarki igłowe są wyposażone w 9, 24, lub nawet 48 igieł. Wszystko w zależności od tego, jak duże zapotrzebowanie na wydruk posiada firma. W mniejszych firmach o niższym zapotrzebowaniu na wydruk z pewnością sprawdzi się dość mała i przystępna cenowo wersja 9- igłowa, natomiast w większych lepiej zainwestować w dużo droższą, aczkolwiek szybszą 24- igłową drukarkę, bo osiągającą nawet 1500 znaków na sekundę.