Przejdź do treści
Strona główna » Dlaczego warto używać oryginalnych materiałów eksploatacyjnych do drukarek?

Dlaczego warto używać oryginalnych materiałów eksploatacyjnych do drukarek?

Wiele osób narzeka na wysokie ceny rozmaitych domowych urządzeń – również tych służących do drukowania i skanowania. W efekcie niejedna z nich postanawia sięgnąć po tańsze zamienniki, licząc, że w w ten sposób zapłaci mniej – w końcu marka kosztuje. W praktyce, okazuje się, że nie zawsze jest to opłacalne. Dobrym przykładem są tu drukarki i próba zaoszczędzenia na kupnie nieoryginalnego tonera. Dlaczego lepiej postawić na wyposażenie od producenta?

Oryginalne tonery – po prostu… lepsza jakość

Niestety taka jest prawda: oryginalne tonery po prostu drukują w lepszej jakości. To nie marketing sprzedawców drukarek, a wyniki testów urządzeń wielu marek i tańszych zamienników ich części. Jakość druku w przypadku tego pierwszego była wyraźnie lepsza, obraz i kolory – wyraźniejsze i bardziej intensywne. Być może ktoś, kto na co dzień drukuje jedynie dokumenty, niekoniecznie widzi tę różnicę – ale już w przypadku przygotowywania ulotek, grafik czy okładek, dysproporcja jakości bardzo rzuca się w oczy.

Poza jakością, oryginalne tonery cechuje też niezawodność. To dlatego, że zostały one zaprojektowane właśnie dla danego urządzenia. Gwarantuje to również bezpieczeństwo: źle dobrany toner może bowiem uszkodzić nasz sprzęt, a naprawa pociągnie za sobą o wiele większe koszty niż kupno oryginalnej części drukarki. Kupując tańszy zamiennik części urządzenia, musisz pogodzić się z tym, że robisz to na własną odpowiedzialność.

Oryginał – wcale nie jest droższy

Oczywiście, do niektórych przemawia jednak przede wszystkim aspekt ekonomiczny. Tyle, że w przypadku oryginalnych materiałów eksploatacyjnych do drukarek, nadal mamy do czynienia z korzystnym stosunkiem ceny do jakości. Co więcej, dopłacając kilkanaście-kilkadziesiąt złotych do oryginalnej części, oszczędzamy… w przyszłości. Tanie zamienniki bardzo często się psują, do tego nie obowiązuje ich gwarancja. Kilkakrotna wymiana tonera raz na parę miesięcy ostatecznie będzie nas kosztowała więcej, niż kiedy zakupimy od razu oryginał, który posłuży nam na lata.

A co jeśli “markowy” toner też się zepsuje? Części od producenta podlegają właśnie wspomnianej gwarancji – nie stracisz więc pieniędzy poświęconych na naprawę czy kupno kolejnego (oryginalnego) zamiennika.

Oryginalny toner – dbałość o środowisko

Na końcu coś, co powinno przekonać wszystkich martwiących się o los naszej planety. Oryginalne tonery są przeważnie o wiele bardziej ekologiczne. Wiele materiałów przygotowywanych przez producentów, w mniejszej lub większej części pochodzi z recyklingu. W przypadku zamienników niewiadomego pochodzenia – nie możemy być tego pewni. Warto pomyśleć więc nie tylko o własnej wygodzie, ale i o… Ziemi.