Przejdź do treści
Strona główna » Druk a ekologia

Druk a ekologia

Ekologia w ostatnich latach staje się coraz modniejsza i wkracza w rożne dziedziny życia. Bycie „eko” jest w dzisiejszym świecie nie tylko pożądane, ale i szalenie modne. Ekologia również mocno oddziałuje na rynek poligraficzny: papier z recyklingu, stosowanie mniej toksycznych farb i energooszczędnych maszyn stanowią podstawy dzisiejszej eko-poligrafii.

Przede wszystkim opłacalność

Wielu z nas w tym miejscu postawi sobie pytanie: czy warto? Czy opłaca się wprowadzać ekologie do druku? Jak wiadomo samo pozyskanie papieru, powiązane jest ściśle z drzewami i celulozą. Wyprodukowanie 500kg papieru, wiąże się z wycinką około 10 dorodnych drzew – ale drzewa to nie wszystko. By przerobić owe 10 drzew na pół tony papieru potrzebne jest niemal 15 tysięcy litrów wody. Dołóżmy do tego ilość zużytej energii i produkty uboczne całego procesu – czyli wydzielane gazy oraz same odpadki. Na samym papierze i jego opłacalności się nie kończy. Pozostaje również kwestia farb używanych do druku, które zawierają szereg toksyn, które są szkodliwe nie tylko dla całego ekosystemu, ale również dla pracowników drukarni czy też osób, które mają bezpośredni kontakt z takimi wydrukami. Druk ekologiczny sukcesywnie eliminuje powyższe problemy ograniczając zużycie papieru i stosując inne eko-rozwiązania.

Ekologia w druku

Papierowy recykling

Jest istotnym ukłonem w kierunku środowiska. Pozyskiwanie go z odzysku, znacząco wspiera ekosystem i coraz więcej drukarni ma w swoje ofercie wydruki ekologiczne. Koszty wydruku są mniejsze, a efekt finalny nawet bardziej efektowny, co w przypadku druku nieekologicznego.

Ekologiczny tusz drukarski

Papier to jedno, ale równie istotny jest dobór farb drukarskich. Ekologicznym rozwiązaniem jest wprowadzenie w tym przypadku atramentów lateksowych. W porównaniu to farb solwentowych mają one zwiększoną trwałość i w procesie druku nie wydzielają toksycznych i szkodliwych oparów. Ich zaletą jest nie tylko fakt, że są przyjazne środowisku, ale również to, że mogą być z powodzeniem nanoszone nie tylko na papier, ale też na tablice, kartony, folie, tapety lub innego rodzaju nośniki.

Certyfikat FSC®

Skąd drukarnie mogą wiedzieć, że drewno pozyskane do produkcji papieru pochodzi z zaufanego źródła? Właśnie dzięki certyfikatowi FSC, który niesie gwarancję, że produkcja na każdym etapie przebiegła odpowiedzialnie. Wówczas drukarnie mają pewność, że drewno pochodzi z legalnych źródeł, sama wycinka nie niesie negatywnego wpływu na środowisko, a ewentualne szkody w ekosystemie w miarę możliwości jak najszybciej zostaną naprawione. Ponadto certyfikat zapewnia o powstaniu produktu w oparciu o poszanowanie praw tradycyjnych i ludzkich.

Podsumowując – czy warto?

Nie bez przyczyny druk ekologiczny nazywany jest drukiem przyszłości. Dlaczego warto o nim pomyśleć w swoich firmach lub biurach?

  • ponieważ jest to nieoceniona inwestycja w klimat, nasze zdrowie i zdrowie przyszłych pokoleń. Ekologiczne wydruki są przyjazne dla naszego zdrowia, a ponadto maksymalizują bezpieczeństwo.
  • ponieważ ekologia równa się oszczędność, którą zyskuje się dzięki recyklingowi. Produkt finalny wówczas staje się po prostu tańszy.
  • ponieważ stojąc na czele firmy, w oczach pracowników i kontrahentów możesz umocnić swój wizerunek, kierując się odpowiedzialnością i wizją perspektywiczną mającą na celu dobro ekosystemu. Dobre decyzje to wizytówka firmy.
  • ponieważ ekologia jest na topie i warto poważnie podejść do jej wdrożenia, inwestując tym samym w przyszłość.

Mimo, iż wiele drukarni w Polsce świadczy już usługi ekologicznego druku, nadal jest mnóstwo pracy do wykonania w tej materii. Na szczęście świadomość ekologiczna wśród ludzi jest coraz większa, więc eko-poligrafia w powszechnym wydaniu zdaje się tylko kwestią czasu.